Proč stojím tolik

Datum

Možná si říkáte, že jsou naše dětské lampičky nebo další produkty příliš drahé. Níže si osvětlíme, proč naše noční světla pro děti stojí tolik, kolik stojí. A dost možná pohneme s vaší cenovou kotvou. S čím? Nebojte i tento pojem níže probereme. Uvědomujeme si, že psaní článku o cenotvorbě může být neobvyklé, možná až troufalé. Chceme však k vám být upřímní a víme, že mnoho lidí přesně netuší, co všechno koncovou cenu tvoří.

Vždyť je to jen kousek dřeva s led žárovkami. Na internetu seženu lampičku za pár stovek. Začněme tím kouskem dřeva. Naše dětské noční lampičky jsou vyrobeny z masivního smrkového dřeva. Ani z dřevotřísky, ani z lamina a už vůbec ne z plastu. Takové lampičky totiž najdete na internetu za pár stovek. Nebudeme zde detailně rozebírat ceny všech vstupů, ale u materiálu si dovolím udělat výjimku pro ukázku. Naše velkoobchodní (rozumějte výrazně nižší) nákupní cena smrkové spárovky na výrobu 1 medvídka nebo třeba zajíce je 320 Kč, se dvěma krytkami z překližky s laserem vygravírovaným logem jsme pak na nějakých 375 Kč. Když si k tomu připočtete všechny daně a odvody mohli bychom vám za cca 450 Kč nabídnout obdélníkový kus dřeva ve stylu vyrob si sám. A v takovou chvíli bychom neměli ani korunu marže jako odměnu za svou práci.

 

Tou nejvýznamnější a také nejdražší vstupní položkou však je samotné zpracování dřeva. Nebavíme se o minutách, ale hodinách práce. Broušení, lakování, opětovné broušení. Lepení a v mezičase zase broušení a ruční malování nosu, výroba a malování očí. Práce, kterou máme rozfázovanou na 7 větších bloků, které dělají různí lidé na různých místech. Mezi fázemi tak musíme vaši budoucí dětskou lampičku alespoň dvakrát převézt. Opatrně, vozidlem s řidičem a jeho časem, který musí být v ceně také promítnut. Dále tu máme, certifikované voskové oleje, barvy, lepidla a další spojovací materiál, světelnou techniku.

 

Abyste vůbec mohli tento článek číst, museli jste se o nás nejprve nějak dozvědět. Ať už pomocí našich vlastních kanálů marketingového mixu – pomocí času a práce na sociálních sítích, času a práce na optimalizaci pro organické vyhledávání anebo tím placeným. Pokud jste na nás narazili na nějakém webu o světlech či dětských dekoracích, tak takový partner si zpravidla řekne o 15-25% z prodejní ceny. Ano z té koncové, vysoké. To už máme pěkných pár stovek. Jo samozřejmě jsou tu i takové populární prodejní platformy, které se nebojí vzít si i 40-50%. Takovým se obloukem vyhýbáme, a proto s nimi zde nekalkulujeme. 

 

A nakonec zůstává nejkontroverznější téma, marže. Možná nyní oponujete, že jste viděli jiný podobný produkt. Také z masivního dřeva, také vyráběný ručně v ČR a ne v Bangladéši nebo Číně. A přesto může být přepočtená cena nižší, než ta naše. Když takovou cenu uvidíte u nové kategorie produktu, váš mozek si vytvoří takzvanou cenovou kotvu. Vůči ní bude poté posuzovat všechny další podobné výrobky. A jelikož se vstupními náklady, jako je materiál, laser, barvy a podobně toho moc lokální výrobce vymyslet nemůže, je to právě marže, která určí cenový rozdíl. Pár stovek by mohlo udělat neodvádění odvodů státu, ale předpokládejme, že jsou všichni vůči státu poctiví. Jednoduchou matematikou pak dojdeme k tomu, že mnoho lidí nabízí svou tvorbu jako “bokovku” a svoji práci si nechají ohodnotit čistou mzdou třeba 50 Kč na hodinu. Obzvláště na portálech jako je fler najdeme nadšence, pro které je tato tvorba pouze zábavou a odměna hluboko pod zákonnou minimální mzdou tak pro ně není překážkou.  A třeba právě na fleru jste nový zajímavý produkt viděli poprvé a váš mozek si použil prodejní cenu jako kotvu pro posouzení všech dalších produktů. 

 

My, jako rodiče dvou dětí, kteří se snaží podnikáním uživit, si však takovou odměnu za naši práci nemůžeme dovolit. Vy byste byli ochotni vyměnit váš volný čas za 50 nebo třeba 80 Kč na hodinu? Když víte, že neživíte pouze sebe, ale třeba právě taky ještě jeden či více malých pokladů.

 

Ať se rozhodnete investovat do některého z našich výrobků anebo ne, doufáme, že vám tento článek pomůže v budoucnu nahlížet na ceny různých výrobků z nové, erudovanější perspektivy. 

Další
příspěvky